Napsali o nás


Šostýnská Venuše 2014 v

Kopřivnické noviny: Šostýnská Venuše aplaudovala egyptskému tanečníkovi

Šostýnská Venuše 2011 v

Novojičínský Deník: Šostýnské Venuši počasí přálo.

Kopřivnické noviny: Šostýnské Venuši přáli lidé i počasí.

Orient show 2010

pochvala skupině Farridah v Kopřivnických novinách

Farridah okouzluje tancem

Orientální tanec je hlavní náplní kurzů pořádaných Studiem orientálního tance Farridah z Kopřivnice.

Studio Farridah vzniklo v roce 2003, rok poté, co se začal orientální tanec v Kopřivnici tancovat. Protože zájemkyň rychle přibývalo, rostl počet nabízených kurzů. V současnosti nabízí Studio Farridah kurzy orientálního tance a taneční relaxace určené pro tanečnice různé pokročilosti a různého věku, od začátečnic po pokročilé tanečnice, od jedenáctiletých malých slečen, přes těhotné ženy až po ženy staršího věku.

Jak vypadá lekce orientálního tance v kurzech Studia orientálního tance Farridah z Kopřivnice? Na otázku odpovídá Hana Chocholatá.

V jednotlivých lekcích pro začátečníky se výuka skládá z důkladného rozhýbání celého těla, základních prvků orientálního tance a taneční relaxace. U mírně pokročilých a pokročilých lektorky obohacují výuku o choreografie složitějších tanečních kombinací, tanec se svíčkami, závojem, tamburínou, hůlkou a podobně. Lekce jsou zakončeny improvizací, volným tancem a relaxací. Jednotlivé lekce trvají jednu hodinu až hodinu a půl. Kurzy se otevírají vždy na čtyři měsíce – v říjnu a v lednu.

Studio Farridah rovněž organizuje semináře a víkendové pobyty pro ženy s tancem a relaxací.

Lektorky a pokročilé tanečnice Studia Farridah nabízí široké veřejnosti také orientální vystoupení na plesech, firemních i soukromých večírcích, narozeninových party, svatbách a podobně. V pestrém výběru choreografií nabízí klasický orientální tanec, kabaretní styl, egyptský pop, tanec s hůlkou a se svíčkami, španělsko-arabský bojovný tanec s tamburínami, egyptské saidi s hůlkou, a letos jako novinku, velmi krásný, barevný a dynamický tanec se dvěma závoji „Víření“.

Řadu vyjmenovaných choreografií uvidíte také na velké kopřivnické akci „Šostýnská Venuše“, která se bude konat 24. května od 14.00 v prostoru nad kopřivnickým koupalištěm. V průběhu celého odpoledne a večera uvidíte množství tanečních vystoupení, šermíře a žongléry, tanec se psem i divadelní představení. Pro děti jsou nachystané tvořivé dílny a hry, všichni zájemci se mohou zúčastnit tanečního workshopu a bubenického workshopu pro začátečníky (bubínky s sebou!), nebo ochutnat speciální orientální dobroty či zakoupit si orientální doplňky k tancování. Večerní program začíná v 19.00, po něm bude společné tancování a bubnování.

Jak se k nám dostal orientální tanec?

Současný orientální tanec k nám přišel ze západu z Německa a ze Spojených států, kde má jeho popularita dlouholetou tradici. Kořeny současného orientálního tance sahají do Egypta, Turecka a arabských zemí, kde jej ve dvacátých letech minulého století objevila rozvíjející se kinematografie a zachytila tehdejší skvělé orientální tanečnice na filmovém plátně, což přispělo k jeho popularizaci v nearabských státech světa. Tento styl tance vychází z prastarých archetypálních kořenů, které ze začátku sloužily jako prostředek ke komunikaci a vyjádření zážitků, pocitů a přání. Později jako tance náboženské a rituální přivolávaly dobrou vůli a pomoc uctívaných božstev, nebo přízeň a pomoc v určitých meznících lidského života, například tance porodní, svatební, tance na pohřbech, tance související s jarním probouzením přírody, s úrodou a podobně.

V současné době je tento tanec oblíbený v celém západním světě, ale také například v Indii či Pobaltských státech. Rovněž u nás je orientální tanec stále více populárnější. Centra a studia orientálního tance rostou jako houby po dešti, je organizováno stále více festivalů a soutěží orientálních tanečnic.

Čím je orientální tanec tak lákavý?

Orientální tanec nabízí ženám aktivní pohyb, nicméně v odlišné formě od všech výkonnostních a silových sportů. Ženy se ho nemusí učit, ale jsou jemně vedeny k znovuobjevování svých ženských půvabů, své skryté síly a možností, a uvědomění si své vlastní hodnoty.

Čím se tedy liší orientální tanec od ostatních typů tanců?

Je to především svojí uvolněností, smyslností, radostí a živelností. U profesionálních orientálních tanečnic v arabském světě jsou nejvíce ceněna ne naučená taneční vystoupení, ale schopnost tanečnice improvizovat na živou hudbu bubeníků. Orientální tanec poznáme nejen podle krásně zdobeného kostýmu tanečnice, ale také podle rytmické hudby, typické střídáním pomalých a rychlých rytmů, a podle vlnivých i akcentových pohybů, jako jsou kroužení boky, suny hrudníkem, vlnění těla doprovázené malebnými pohyby rukou, a také radostné a rychlé šimi boky a bříškem. Výrazným plusem orientálního tance je to, že je vhodný a přístupný ženám všech věkových kategorií, od malých holčiček po zralé ženy důchodového věku a nezáleží ani na kondici ani na tanečních dovednostech.

Orientální tanec je velmi prospěšný ženám s nadváhou, kdy zlepší jejich kondici a přitom nezatěžuje klouby, i ženám těhotným, kterým pomůže ke zdravému průbehu porodu.

Orientální tanec zlepšuje jak fyzickou tak psychickou kondici tančící ženy. Tanec přispívá k uvolnění velkých kloubů, zaktivizování veškerého svalstva a tím k posílení fyzické kondice. Díky pravidelnému tancování mizí mnoho civilizačních nemocí, jako jsou bolesti zad, poruchy menstruačního cyklu, problémy s otěhotněním, migrény.

Velmi účinně orientální tanec uvolňuje napětí a stres. Mnoho žen nachází v kurzech orientálního tance uspokojení přinášející novou motivaci a radost ze života i znovunabytí životních sil a sebevědomí.

Zdroj: Novojičínský Deník, 18.4.2008